Založení sboru v naší obci si vynutila skutečnost, že obec nebyla dostatečně vybavena a připravena na nebezpečí vypuknutí požáru. K poznání této zkutečnosti došlo osudného dne 9. řijna 1898. Tehdy před desátou hodinou večerní vznikl na půdě domu číslo 28 požár. Dobový zápis z kroniky o této události říká toto:
V sobotu dne 9tého října 1898 o 10té hodině večer navštívíl nemilý host - oheň - tichou naši vesnici. Vypukl totiž v selské usedlosti č. 28 u Františka Gerly oheň, jenž způsobil na půdě neopatrností - jsa v nepříčetném stavu - syn jeho František Gerla.
Kdyby byla po ruce stříkačka, , byla by jen asi střecha Gerlova shořela a nic více, neboť jen zvolna se chytala i hořela. To uznávál každý, kdo sem přišel a oheň viděl. Po delší teprve chvíli stálo stavení Gerlovo v ohni, pak chytlo vyminkové stavení souseda Šnajdra, jeho stodola a poněvadž lidé němě a nečinně jen přihlíželi a k hašení se nikdo neměl, chytlo se v brzku i stavení souseda Mánka č. 26, Josefa Indrucha č. 21 a Karla Vozáka č. 20.
Když pak přijely sbory hasičské z Kelče a ze Zámrsk podařilo se jim dalšímu šíření ohně učiniti přítrž. Tento požár, jimž 5 největších selských usedlostí úplně zničeno bylo , ukázal, že jsme v obci zcela bezbranní proti ohni a že v případě podobném nevíme si rady. Nebyloť u nás vůbec ničeho, čím by se požáru čelilo, neb mu bránilo. Proto po této neblahé zkušenosti ihned obecní představenstvo postaralo se o to, aby v případu ohně byla pomoc po ruce a podobnému neštěstí zabrániti se mohlo, by se více nestalo.
Zakoupila totiž od firmy R. A. Smékal v Čechách u Prostějova čtyřkolovou stříkačku, vůz na hadice a 220 m hadic za 1070 zl.
A poněvadž toho roku jubileum 50letého panování Císaře Pána připadalo, usnešeno, aby tato na tuto památku se koupila.
I má tedy tato stříkačka tento nápis: na památku 50tiletého jubilea Jeho Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. - obec Kladeruby 1898.
Od té doby muselo též na to pomýšleti, aby s pěkným tímto strojem umělo se zručně a dovedně zacházeti, aby svému účelu vyhověl. Cvičení se sice konala od dobrovolně se dostavivších občanů, ale mimo starostu obce Josefa Kundráta nebylo nikoho, kdo by se o stříkačku pečlivě staral, by vzkázu nevzala. A když toto nadšení - starati se o stříkačku - hodně utuchlo, viděli někteří občané, že stroj přece jde zkáze vstříct, usilovali o to, aby v obci byl zřízen sbor hasičský, jenž by věc tu do náležitého uvedl pořádku a o ni se pak staral.
Po zvolení nového obecního výboru na podzim v R. 1900 přišla věc ta do řeči a do proudu a na jaře 1901 došla svého uskutečnění. Dne 17tého března 1901, svolal obecní starosta občany veřejným bubnováním, kdo by se dobrovolně ke sboru hasičskému přihlásil. A tu hned na místě přihlásilo se 39 občanů ke sboru dobrovolných hasičů. O zřízení sboru bylo nutno požádat CK místodržitelství v Brně. Což se tak stalo dne 11. května 1901, kdy CK místodržitelství povolilo zřízení nepolitického spolku pod názvem
"Dobrovolný hasičský sbor"
První valná hromada se odbývala dne 9. června 1901 v hostinci u Františka Hermana č. 17 s pořadem jednání:
- zahájení valné hromady,
- přijímaní členů a zápis do listiny přítomných,
- čtení a vysvětlení stanov,
- volba starosty, 3 členů náčelnictva a 3 členů výborů,
- volné návrhy.
Rázem šesté hodiny zahájil starosta obce Josef Pelc krátkým projevem, učiněn zápis do listiny přítomných, čteny a vysvětleny stanovy, hlavně co se týče voleb, pak provedena volba starosty - byl aklamací volen - a zvolen byl jednohlasně pán Josef Hadaš rolník č. 31 za náčelníka rovněž byl zvolen 20 hlasy Josef Hadaš č. 31.
Volba 1ho podnáčelníka provedena - a zvolen 18 hlasy František Kubeša č. 19. Aklamací dále zvolen druhý podnáčelník - František Kundrát č. 1. Dále voleni do výboru pan Karel Kahlig učitel, František Gerla č. 13, Josef Indruch - rolnický syn č. 9, a Jan Kubeša - rolnický syn č. 30.
Po volných návrzích schůze ukončena, podepsán Pelc J. - starosta.
Tolik ze zachovalých písemností a dokumentů o založení dobrovolného sboru hasičů v naší obci.